Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation

Inhalt

MÓJ PRA-PRADZIADEK - JULIAN MACIEJ KONSTANTY Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
czwartek, 20 kwiecień 2006
Informacje poniższe opracowałam na podstawie zachowanych dokumentów, poszukiwań w terenie oraz książki Józefa Milewskiego: „Opowieści o Mazowszu i Szlachcie Mazowieckiej”:


Julian Maciej Konstanty urodził się 11 lutego 1824 w Jeżewie o godz. 6:00. Następnego dnia rodzice z dzieckiem i świadkami przybyli do parafii zgłosić narodziny. Świadkami byli 36-letni Kajetan Świeżawski, Kapitan Wojsk Polskich, posesor dzierżawny wsi Radzymin i 40-letni Jakób Grzybowski, Podpułkownik Wojsk Polskich, dziedzic dóbr Radzymin.
Julian Maciej Konstanty ożenił się z Honoratą Milewską w wieku 21 lat. Niestety, w parę tygodni po urodzeniu ich syna, Józefa Rudolfa, Honoratka zmarła a Julian został młodym wdowcem z niemowlakiem. Postanowił zapewne zapewnić dziecku opiekę matczyną i zaczął poszukiwania stosownej partii. Znalazła się starszawa panienka w pobliskim Raciążu i postanowiono nie zwlekać ze ślubem, bo dziecko rosło a Julian czuł się samotny. Matka kandydatki na żonę, Kornelia z Mickiewiczów Gostkowska, wdowa po Antonim Gostkowskim († w 1830 w Kocieszach w pow. pułtuskim) udzieliła zezwolenia na przyśpieszony sakrament poparty dyspensą Prześwietnego Konsystorza  Jeneralnego Płockiego. I tak po jednych tylko zapowiedziach, w dniu 4 lutego 1847, na podstawie licencji proboszczów z Raciąża i Szydłowca, 23-letni Julian i 31-letnia Teresa stanęli przed ołtarzem w miejscowości Chociszewo k/ Płocka a sakramentu udzielił im ksiądz Andrzej Janiczewski (świadkowie: Stanisław Popkowski i Tomasz Łebkowski). Chociszewo oddalone jest od wszystkich miejscowości, w jakich do tej pory obracał się Julian o jakieś 50 km na południe. Nie wiadomo skąd taki pomysł. Możliwe, że rodzina żony uznała, że łatwiej będzie zorganizować uroczystość weselną w majątku Miączyn zamieszkiwanym przez siostrę Teresy, Kazimierę z mężem Stanisławem Popkowskim, który należał do tej właśnie parafii. W Chociszewie stoi nadal ten drewniany kościółek, w którym moi pra-pradziadkowie brali ślub i chyba w niezmienionym kształcie, ponieważ na desce łuku tęczowego widnieje data budowy kościoła 1830.
Image here:Chociszewo
Chociszewo

Julian udzielał się aktywnie w Powstaniu Styczniowym i dlatego musiał uchodzić przed gniewem cara. Najpierw przez 2 lata podróżował za granicą a potem ukrywał się na Mazurach (Burgunden). Następnie sprzedał/odstąpił majątek Karsy Gorzechowskim (siostra jego pierwszej żony Honoraty – Katarzyna Milewska była żoną Maxyma Gorzechowskiego wówczas w Nieradowie). Jak mi powiedziała leciwa kobieta nadal tam mieszkająca, dziedziczka Gorzechowska żyła w Karsach do II wojny światowej. Drewniany dwór w Karsach stoi do dzisiaj w stanie bardziej niż opłakanym co pokazują zdjęcia z wiosny 2004 r.
Image here:Karsy     
Karsy     Julian ostatecznie osiadł w Miłocinie pod Rzeszowem. Dzierżawił Miłocin od właściciela Adama Jędrzejowicza, a potem część od niego odkupił. Niestety, nie podpisał umowy z Jędrzejowiczem i wykonawca testamentu Jakub Kostkiewicz z Rzeszowa nie był w stanie sprostać ostatniej woli Zmarłego, który zapisał kwoty z tej części majątku synom Józefowi Rudolfowi i Janowi Franciszkowi.
Nie wiadomo, co się stało z jego żoną Teresą, ale musiała pewnie w międzyczasie umrzeć, ponieważ Julian, znowu osamotniony, po ok. 10 latach w Miłocinie spłodził trzeciego syna Wiktora z wieloletnią służącą Zofią Jonas, z którą ożenił się na łożu śmierci (gdy Wiktor miał 21 lat).


Latem 2004, wybrałam się do Rzeszowa w poszukiwaniu śladów. Na cmentarzu Staromieście nie znalazłam mogił moich przodków, ponieważ wiele starych pomników pozbawionych jest tablic a firma opiekująca się cmentarzem takiego nazwiska nie ma w spisie. W związku z tym nie wiadomo gdzie i kiedy zmarła Teresa.

Image here:Miłocin
Miłocin


Natomiast Miłocin to bardzo okazały 3-skrzydłowy pałac, w którym teraz mieści się szkoła rolnicza. Otoczony jest zabudowaniami gospodarczymi, które z pewnością pamiętają mojego pra-pradziadka.

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 15 styczeń 2007 )
< Poprzedni   Następny >