Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation

Inhalt

Średniowiecze Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
czwartek, 20 kwiecień 2006
Dostępne informacje o naszej rodzinie von Thun wywodzą ją z Pomorza Zachodniego (Vorpommern).
Teza ta oparta jest na pierwszym wzmiankowanym przedstawicielu tego rodu: Hinricus Tune, który jako poddany księcia Rugii Wicława III pojawił się w akcie pożyczki wystawionym w Barth w dniu 9 stycznia 1315. Najprawdopodobniej jednak, jego przodkowie przyszli na Pomorze, a raczej powrócili do swoich łużyckich/słowiańskich korzeni z sąsiedniej Meklemburgii [wg. Wolf Lüdeke von Welzien: Familien aus Mecklenburg und Pommern, Nagold 1995]. W Meklemburgii Thunowie posiadali miejscowość Thune w księstwie Lüneburg. Ok. roku 1280 pojawia się w tamtejszych dokumentach rycerz Heinrich Thun, wasal książąt Rostocku. W drugiej połowie 13 wieku rodzina ta podzieliła się i obecni von Thun w Bremen są prawdopodobnie potomkami gałęzi pozostałej w Meklemburgii. Pozostaje otwarte pytanie czy ów meklemburski Thun i rugijski Tune to ta sama osoba, może czy ojciec i syn .......


 
Teza Grafa von Stolberg-Wernigerode (mąż panny von Thun – córki ostatniego właściciela Schlemmina, Wilhelma) o pochodzeniu rodziny ze szwajcarskiego miasta Thun obalona została przez historyków, którzy udowadniają, że nazwiska wszystkich rodzin pochodzących od miast już w średniowieczu zaopatrzone były w przedrostek „von”, który dopiero od roku 1700 obowiązywał wobec wszystkich nazwisk szlacheckich.


 
Synem Heinricha Thun był też Heinrich wymieniany w dokumentach w 1320 i 1339 oraz, prawdopodobnie Segeband wymieniany w tych samych zapiskach. Ta linia jednak wygasła wraz ze śmiercią Johana Thun w 1506, biskupa kapituły katedralnej w Schwerin.
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 12 grudzień 2006 )
< Poprzedni   Następny >